התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי

העלות והתועלת של התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי

התקופה הנוכחית בהתפתחות המין האנושי מתאפיינת בעיקר בקצב מהיר מאוד של שינויים, בעוד ועוד תחומי חיים. כך לדוגמה חלק גדול מהקניות שלנו מתבצע באינטרנט, ולכן נוצר תחום חדש שכמעט ולא היה קיים לפני בסך הכל 20 שנים – שיווק דיגיטלי. דוגמה נוספת היא מדפסות תלת מימד שבקרוב ידפיסו לכולנו אוכל בריא, מזין וידידותי לסביבה, ועוד חלק חדש ומבטיח בפאזל החיים שלנו הוא כלי רכב חשמליים ועמדות הטענה עבורם.

איפה מתקינים עמדות טעינה לרכב חשמלי?

נכון ל-2021 יש עדיין מעט מאוד כלי רכב חשמליים בכבישי ישראל. יחד עם זאת בעתיד, הקרוב מאוד, כך לפי כל התחזיות, יהיו כאן הרבה יותר כלי שנעים באמצעות סוללה ולא עם בנזין מזהם. בקליפורניה למשל כבר עבר חוק שאוסר על מכירת מכוניות עם מנועי בנזין החל מ-2035, וגם שווי השוק העצום של טסלה, למרות שכרגע חלקה בשוק הרכב מזערי, מעיד על הצפוי להתרחש.

כל המכוניות החשמליות יזדקקו לעמדות הטענה, ולכן נראה יותר ויותר מכשירים כאלה. התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי אפשרית במקומות רבים: בתחנות דלק כדי לנצל את השטח היקר, בקניונים ובמרכזי מסחר כדי לנצל את העובדה שממילא מגיעים אליהם ישראלים רבים וגם בבתים פרטיים ובבניינים משותפים.

כיצד נקבע המחיר של התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי?

העלות הבסיסית של התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי היא כ-800-1,000 ₪. לעלות זו יש להוסיף את מחיר קו החשמל אל העמדה – אם נדרש כזה, כמובן. 

מטר קו חשמל – למשל מבית פרטי אל המקום שבו חונה המכונית בלילה, ושם מן הסתם היא גם תיטען – מתומחר ב-50 עד 200 ₪. הטווח הנרחב יחסית הוא תוצאה של חופש הבחירה לגבי עוצמת הזרם, ועוד פרמטר חשוב – תוואי הכבל. אי אפשר כמובן להעביר קו חשמל חשוף, ולכן יש צורך להתקין תעלת פלסטיק לאורך קיר או לחצוב בו פיר ייעודי.

מרכיב נוסף בעלות התקנת עמדות הטענה לרכבים חשמליים עשוי להיות התקנת לוח תלת פאזי, וייתכנו גם מצבים שבהם נדרשת הגדלת החיבור לחשמל. בסך הכל עשוי המחיר להגיע במקרים המורכבים לכ-5,000 ₪.

התועלת של עמדות הטענה לרכבים חשמליים

התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי מספקת כמובן גם תועלת רבה. המעבר מכלי רכב מונעים בבנזין לאלה שמונעים ע"י סוללה מפחית במידה ניכרת את הפגיעה בסביבה – ובמציאות שבה כולנו, או לפחות רובנו הגדול, כבר מודעים לסכנה המוחשית של משבר האקלים, זהו שיקול משמעותי.

יתרון שני הוא הפחתת עלות השימוש ברכב – החיסכון עשוי להיות משמעותי מאוד, ובוודאי שיכסה את עלות התקנתה של עמדת ההטענה כבר תוך זמן קצר מאוד.

יתרון שלישי של התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית (או בבניין משותף) הוא שלא יהיה יותר צורך בחיפוש בהול אחרי תחנת דלק כדי לא להיתקע עם הרכב. כמו כן כלי רכב חשמליים מספקים חוויית נהיגה ונסיעה נעימה יותר, ובעיקר חרישית הרבה יותר.