רעיונות לשילוב אבנים משתלבות בגינה

כולנו אוהבים להקיף את עצמנו בפריטים יפים, גם בתוך הבתים וגם מחוצה להם. במיוחד אנחנו משקיעים תשומת לב בשדרוג האסתטיקה של הגינות שלנו – אם כבר מימשנו את החלום הקלאסי על בית עם גינה, כדאי שהיא תהיה מטופחת ומרשימה במיוחד.

אחת האופציות הנפוצות והיעילות ביותר להפיכת הגינה לעוד יותר יפה, ובנוסף להפוך אותה למאורגנת בצורה נכונה, היא אבנים משתלבות.

שלל צבעים, צורות ומרקמים

ריצוף אבנים משתלבות מגיע בשלל צבעים, מרקמים וצורות, כך שניתן ליצור בכל גינה, ובכל חלק של הגינה, כל מראה רצוי. אם תרצו להבליט את האבנים תוכלו לבחור צורות בעלות נוכחות משמעותית, מרקם שמושך אליו תשומת לב וגוונים שונים מאלה של הגינה והסביבה, כך שייווצר ניגוד שמטבעו מגביר את הבולטות.

אם לעומת זאת תעדיפו ריצוף שמשאיר את הפוקוס לצמחיה ולאלמנטים האחרים בגינה, תוכלו לבחור אבנים בגוונים דומים לאלה שמאפיינים את המרחב, כך שתיווצר הרמוניה נעימה לעין.

בנוסף חשוב לבחור את האבנים המשתלבות כך שיתאימו לאווירה הרצויה – טבעית, כפרית, יוקרתית, רגועה וכו'.

שילובי צבעים

המלצה נוספת לשימוש מעניין באופציה של אבן משתלבת בגינה היא לבחור אבנים בצבע אחד דומיננטי ולשלב בריצוף אבנים בגוון אחר, שונה משמעותית מהצבע הדומיננטי.

את האבנים בגוון יוצא הדופן אפשר לשלב באופן מסודר, על סמך תבנית גאומטרית כזו או אחרת, ואפשר גם לשבץ אותן באופן אקראי. בכל מקרה לפני שמתחילים כדאי לתכנן על דף את צורת הריצוף ואת המיקום של כל אבן בתוכו. במידת הצורך תוכלו להיעזר במי שמוכר לכם את האבנים – מן הסתם יש לו ניסיון והוא יכול לספק לכם רעיונות לעיצובים שיתאימו לגינה שלכם.

לאילו מטרות מתאימות האבנים המשתלבות?

אבנים משתלבות משמשות למספר ייעודים אפשריים. אופציה אחת היא לשמש כמשטח שעליו יונחו רהיטי הגינה, עוד אפשרות נפוצה היא כתחליף לדשא באזור מסוים בגינה (גם כדי לחסוך במים ובתחזוקה) וגם כשרוצים ליצור מקום חנייה שיהיה גם פרקטי וגם אסתטי האבנים המשתלבות הן אופציה שבהחלט כדאי לקחת בחשבון.

מטרה אחרת שעבורה מתקינים במקרים רבים את האבנים המשתלבות היא יצירת שבילים בתוך הגינה, ובמקרים אלה חשוב לוודא שילוב מוצלח בין האבנים לבין הצמחייה מסביב בכל חלק של הגינה. בכל מקרה כדאי לדעת שפירוק והרכבה מחדש של אבן משתלבת מכל סוג הן פעולות פשוטות יחסית כך שאם תרצו לשנות את המראה של הגינה, תוכלו לעשות זאת בקלות.

איך להתקין את האבנים המשתלבות?

כדי להתקין את האבנים המשתלבות שבחרתם, יוצרים קודם כל תיחום בעזרת אבני גן או אבני שפה. לאחר מכן מניחים מצע כורכר, עליו שכבה של חול ים נקי (4-5 ס"מ) ועל החול מונחות האבנים שנדבקות האחת לשנייה בחלקן התחתון. השלב האחרון הוא פיזור חול בין האבנים המשתלבות ועוד דגש הוא שיפוע שמתרחק מהכניסה של הבית כדי שמים לא יזרמו לתוכו.