עיצוב דירות קטנות

הדגשים העיקריים במסגרת עיצוב דירות קטנות

עיצוב דירה קטנה חייב להיות מדויק במיוחד, ולא פחות מכך יצירתי להפליא, וזאת על-מנת להבטיח שהשטח המצומצם ינוצל באופן מיטבי, וכדי שהבית לא ירגיש צפוף וחנוק. לכל פרט ופרט בעיצוב ישנה השפעה רבה ולכן חשוב להקדיש לו תשומת לב רבה, הן בפן האסתטי והן בפן הפרקטי.

לוותר על מה שלא משרת אותנו

השלב הראשון של עיצוב דירות קטנות הוא לוותר על כל מה שכבר לא משרת אותנו. אחת הבעיות העיקריות של הדירות הצנועות בגודלן הוא עומס יתר, ואמנם במקרים רבים קשה לנו לשחרר פריטים שצברנו לאורך השנים, גם אם כבר ברור לנו שאין בהם תועלת עבורנו, ובכל זאת כדאי מאוד למכור, למסור, לתרום או למחזר אותם, ואם אין בהם שימוש יותר – לזרוק, כך שנוכל לחיות בבית ולא במחסן.

רהיטים מודולריים

עוד מרכיב שמפחית את העומס ועל כן הוא חלק מכל עיצוב דירה קטנה הוא ריהוט מודולרי. ספה שהיא גם מיטה, למשל, חוסכת מקום יקר. משטח עבודה במטבח שמתקפל כך שהוא נפתח רק כשצריכים אותו באמת מסייע אף הוא לחיסכון במקום ועוד דוגמה של עיצוב דירות קטנות פונקציונלי במיוחד הוא להשתמש במיטה זוגית שמתקפלת אל תוך ארון קיר.

איזו תאורה מתאימה עבור עיצוב דירות קטנות?

בדירות קטנות השאיפה היא להכניס פנימה מקסימום אור טבעי, שהוא גם מחמיא במיוחד וגם מסייע להקנות תחושה מרווחת ואוורירית למרחבים השונים. את גופי התאורה כדאי למקם כך שישליכו כמות גדולה של אור עוצמתי אל הקירות, עוד העדפה מובהקת היא ספוטים מתכווננים, ובאופן כללי כדאי להימנע מגופי תאורה גדולים יתר על המידה.

הפרדה בין שימושים שונים

בדירות קטנות העיצוב חייב להיות פרקטי, וכחלק מכך הפרדה בין שימושים שונים תהיה גמישה וקלילה ולא קשיחה – גבס או בלוקים יוצרים חללים קטנים מאוד וצפיפות, ואילו הפרדה על בסיס זכוכית משדרת קלילות. במידת האפשר תועדף הפרדה שאינה פיזית, כלומר על בסיס גוונים שונים, מרקמים שונים, חומרים שונים וכו'.

עוד דגש של עיצוב דירות קטנות הוא פתרונות אחסון גם בגובה. בכל מקרה מומלץ להיעזר באנשי מקצוע בעלי ניסיון בניצול מרבי של חללים צנועים.