הנגשת מדרגות לנכים בבית – לא רק פרקטי אלא גם מעוצב.

בעלי מוגבלויות נדרשים להתאים את ביתם למוגבלות ובטח אם מדובר על בית קומות, בו המעבר מהסלון לחדר השינה (לצורך העניין), מצריך עלייה במדרגות. אין ספק כי לא כל אדם יכול לטפס מדרגות ועל כך יש להתקין מעלון שיאפשר את העלייה ללא כל בעיה וכמובן תוך הקפדה יתרה על בטיחות המשתמש.

הכירו את המעלון

מעלון הוא שם נרדף למעלית ביתית, אשר משתלבת במרחב וכדי שהיא תשתלב בצורה הומוגנית, יש להשקיע תכנון מקדים ומחשבה מעמיקה בהתקנתו. במאמר הבא ננסה להבהיר לכם כיצד נכון לשלב מעלון בביתכם, מבלי לפגוע בעיצוב ולעיתים אף לתרום לו. מעלון יכול להיות מותקן בפיר הפנימי או בפיר החיצוני וניתן לבחור לו מספר גמורים בהתאמה מלאה לעיצוב הרווח בחלל הבית ובין היתר: פורמייקה, פרקט. זכוכית וניתן במקביל לרצף אותו בריצוף הבית.

ישנם מספר סוגי מעלונים ובין היתר:  מעלון / מעלית ביתית אשר נושא משקל של עד 4 אנשים (300-450 ק"ג) והוא מתאים לא רק לאוכלוסייה המוגבלת הקשישה והסיעודית שנעזרת בכיסא גלגלים, אלא גם לבניינים בהם נדרשת הנגשה, אך אין יכולת להתקין מעלית נוסעים. מעלון מדרגות – מעלון מדרגות יכול להגיע במספר עיצובים ובדגמים שונים וביניהם מעלון אנכי, מעלון כיסא, מעלון כיסא מתעקל ועוד. כדי לבחור במעלון הייעודי, חשוב להזמין את נציג החברה על מנת להתאים את המעלון הנכון לצורכי המשתמש.

לעצב את הבית עם מעלון

רבים חוששים מהצעד הקריטי בו נדרש להתקין מעלון בבית ולו בשל החשש לפגום בעיצוב הרווח. אין ספק כי כאשר שומעים את המילה מעלון חושבים באופן כמעט אוטומטי על מכונה משומנת ומבורזלת אשר עתידה להיות "מכוערת" בלשון המעטה, אך הלכה למעשה ניתן להתאים את המעלון לכל בית ובכל סגנון עיצוב.

חשוב להבין כי את המעלון ניתן לצבוע בצבע המבוקש ובהתאמה מושלמת לצבעים הרווחים בחלל הבית. ניתן להגיע לרמות גימור מרהיבות ולהשתמש בחומרי גלם מגוונים כציפוי וחיפוי וביניהם עץ, פורמייקה ועוד. בבואכם להתקין מעלון, נכון להתייעץ עם מעצבי פנים ולבחון את האפשרות הטובה ביותר להתקנת מעלון בהתאמה מושלמת לעיצוב הרווח בחלל הבית. מעצב פנים יצליח להשוות למעלון מראה כמעט טבעי, כך שלא ניתן יהיה לתאר את הבית ללא המעלון.

לסיכום – מעלון הוא אביזר חובה עבור רבים ועל כן אין לוותר עליו ובטח לא משום החשש שהוא יפגע בעיצוב הרווח בחלל הבית. היה ומתעורר בכם הצורך להתקין מעלון (מכל סיבה שהיא) ואתם חוששים שהוא יפגע בעיצוב החלל, נכון להיוועץ עם מעצב פנים אשר יאפשר לכם להתקין מעלון שלא יפגע ברמת העיצוב והגימור. פעמים רבות ישתמש מעצב הפנים בחומרי גלם וצבעים שישוו למעלון את העיצוב הנדרש, כדי שישתלב בהומוגניות בחלל.