דלת פנים לממד

מה חשוב לדעת על דלת פנים לממד?

לאחר מלחמת המפרץ – שהתרחשה כזכור בתחילת 1991 – חל מהפך בתפישת הביטחון במדינת ישראל. העורף הפך למעשה לזה שנמצא במוקד הסכנה, ונדרשו פתרונות כדי לאפשר לכל אזרחי המדינה להיות מוגנים. סבבי הלחימה מול החיזבאללה מצפון ומול חמאס מדרום, והקושי הרב להגיע למקלטים, חידדו את הצורך במרחב מוגן דירתי, זהו כמובן הממד, וכיום זהו סטנדרט חובה בכל בנייה חדשה. גם במבנים ישנים מוסיפים לעתים הדיירים מרחב מוגן בכל דירה – וככל שיש יותר ממדים כך הם גם הולכים ומשתכללים, כשאחת האופציות למשל היא דלת פנים לממד.

מהן דלתות פנים לממד?

דלתות פנים לממד הן למעשה עוד דלת בנוסף לדלת הראשית. כדאי לזכור שעל פי דרישות פיקוד העורף הדלת שסוגרת את המרחב המוגן הדירתי חייבת לעמוד בתקן מחמיר מאוד, כדי שגם היא, כמו הקירות שעשויים בטון מזוין, תספק את החציצה הנדרשת מהעולם החיצון ותמנע פגיעה במי שנמצא בחדר.

בהתאם זוהי דלת כבדה מאוד. בימי השגרה, הממד משמש מן הסתם למטרות אחרות, למשל חדר ילדים או חדר משחקים / חדר מחשב, ולפחות לחלק מבני הבית קשה מאוד לפתוח ולסגור את הדלת הכבדה (שהיא גם רועשת).

הפתרון: הוספת דלת פנים לממד – כך שלימי החירום תישאר הדלת הראשית והכבדה, ובימי השגרה, שמי יתן וירבו ככל האפשר, נעשה שימוש בדלת הנוספת.

האם תמיד ניתן להוסיף דלת פנים לממד?

הוספתה של דלת לממד תלויה במשקוף – בממדים החדשים המשקוף בנוי מראש כך שאפשר להוסיף עוד דלת, ולכן הפעולה תושלם תוך זמן קצר יחסית וגם תהיה זולה יותר.

כשבממד יש מקום לדלת פנים אבל אין צירים ומנעול, הפרויקט הופך מעט מורכב יותר, אבל עדיין אפשרי טכנית וגם משתלם. מצב מורכב עוד יותר הוא כשנדרשת הוספת משקוף לשם התקנתה של הדלת הנוספת. במקרים אלה חשוב לוודא שהוספה של המשקוף לא מהווה מכשול מבחינת הכניסה לחדר או המרכיבים האחרים בבית שנמצאים בסמוך לכניסה.

בכל מקרה חשוב להפקיד את מלאכת ההוספה של דלת פנים לממד בידיים מקצועיות ומנוסות, כדי שהמרחב המוגן יישאר מוגן, והשימוש בדלת החדשה יהיה קל ונוח.